#JednoSłowo 2018

Zabiegani

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2018_JednoSlowo_Kwiecien_16_04_18.jpgPoniedziałek 3 tygodnia wielkanocnego

Bardzo popularne ostatnimi czasy są różnego rodzaju biegi. Wiele miast, mniejszych lub większych, organizuje imprezy biegowe, widząc w nich doskonały sposób na promocję miejscowości. Widok biegnącej osoby nie jest już niczym niezwykłym. I w sumie dobrze, bo to doskonała forma aktywności – o ile tylko zdrowie na to pozwala.  

Ale być może ta ogromna popularność biegania jest jakimś symbolem tego, co dzieje się w nas na jakimś innym poziomie. Wielu ludzi biega, nie tylko żeby zrzucić zbędne kilogramy, ale także aby uspokoić swoje rozbiegane myśli, pragnienia. Codzienną gonitwę odreagowują poprzez bieganie. Dla niektórych bieganie jest ich ucieczką przed gonitwą codzienności. Czy skuteczną? W jakimś stopniu pewnie tak, ale mam wrażenie, że to, przed czym uciekamy bardzo szybko nas dogania. I znowu zaczynamy pędzić w jakiejś szaleńczej pogoni za… no właśnie za czym?

To życiowe zabieganie daje o sobie znać w różnych sytuacjach: w rosnącej liczbie osób cierpiących na bezsenność, w rozproszeniach na modlitwie, w nieumiejętności skupienia uwagi na jednej sprawie, uciekaniu przed ciszą… są to bowiem często takie momenty, w których te wszystkie ciągnące się za nami ważne sprawy mogą w końcu dojść do głosu. Dlatego wielu przed nimi ucieka. Bardzo nieliczni są ci, którzy podejmują się z nimi dyskusji…

Jezus, dogoniony przez tłumy ludzi, napomina je bardzo konkretnie: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, żeście widzieli znaki, ale dlatego, żeście jedli chleb do sytości. Troszczcie się (zabiegajcie, dosł. Wypracowujcie)nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec”.

To bardzo ważne napomnienie i pytanie, które stawia nam dziś Jezus: za czym biegniesz? Co nadaje sens twojemu życiu? Co Cię inspiruje do działania? Czy jest to warte twojego wysiłku? Czy przynosi to korzyść dla twojego życia doczesnego czy wiecznego?

primi sui motori con e-max