#JednoSłowo 2018

Bardziej

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2018_JednoSlowo_Luty_14_02_18.jpgŚroda Popielcowa

Szukaliśmy wczoraj z moimi uczniami z technikum odpowiedzi na pytanie co jest istotą Wielkiego Postu? O co tak naprawdę w tym czasie chodzi?

Większość odpowiedzi, które rodziły się w nas z lektury dzisiejszej Ewangelii prowadziły do wniosku, że w Wielkim Poście chodzi o to, żeby czegoś nie robić: Nie uczestniczyć w zabawach, nie obżerać się, pościć, modlić się, dawać jałmużnę – ale koniecznie nie na pokaz, nie grzeszyć (czy to możliwe???)

Myślę, że wielu z nas tak postrzega ten czas bardzo podobnie: jako rezygnację z pewnych działań, z pewnych rzeczy. Przyznaję bez bicia, że długie lata myślałem dokładnie w tych samych kategoriach.

Ale przecież w tych zachętach na progu Wielkiego Postu nie chodzi o rezygnację z czegoś dla samej rezygnacji. Owszem rezygnujemy z pewnych spraw, ale po to by najprościej mówiąc bardziej kochać! To miłość, konkretne działanie motywowane dobre innych, jest istotą Wielkiego Postu. Przecież najlepszym tłumaczeniem istoty modlitwy – jest spotkanie z Bogiem, którego kocham. Najlepszym wytłumaczeniem istoty jałmużny, jest miłość bliźniego, która nie jest tylko uczuciem, ale konkretną życiową postawą. Najlepszym wyjaśnieniem istoty postu – jest dobrze rozumiana miłość samego siebie.

Istotą Wielkiego Postu nie jest „nie robienie czegoś”, ale wprost przeciwnie „robienie bardziej”, „kochanie więcej” niż zwykle: Boga, człowieka, siebie. Wielki Post to czas ćwiczenia się w konkretnej miłości.

W tym roku z Środą Popielcową zbiegają się Walentynki – dzień zakochanych. Wielu narzeka i kombinuje jak to wszystko ze sobą połączyć. Nieco przewrotnie napiszę, że nie ma lepszego dnia na świętowanie święta zakochanych niż Popielec. Bo tylko wtedy, gdy zakochanie nauczy się rezygnować z wielu spraw dla autentycznego dobra drugiej osoby, przerodzi się w prawdziwą miłość. Bez tej otwartości na ofiarę pozostanie w świetle szczeniackiej przyjemnostki, która jak uczucie szybko się rozpala i jeszcze szybciej gaśnie.

Dobrego czasu Wielkiego Postu!

primi sui motori con e-max