Adwent 2016

Kanapa

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2016_Adwent_13Kanapa.jpgPiątek II tygodnia Adwentu

Jeden z najbardziej nośnych obrazów, którym posłużył się Papież Franciszek w czasie swoich wystąpień w Krakowie, był bez wątpienia obraz kanapy i butów wyczynowych. Papież mówił do młodych: Jezus jest Panem ryzyka, tego wychodzenia zawsze „poza”. Jezus nie jest Panem komfortu, bezpieczeństwa ani wygody. Aby naśladować Jezusa, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą iść po drogach, o jakich wam się nigdy nie śniło, ani nawet o jakich nie myśleliście, po drogach, które mogą otworzyć nowe horyzonty (…).
Minęło kilka miesięcy i emocje opadły. Zimowe popołudnia i wieczory nie nastrajają zbytnio do spacerów czy wędrówek. O wiele łatwiej z gorącą herbatką usiąść na kanapie, włączyć telewizor albo otworzyć książkę. Bo jestem zmęczony, bo mam stresującą pracę, bo miałem tyle wykładów, bo … Powodów znajdzie się zawsze bardzo wiele – by pozostać na kanapie, by nigdzie się nie ruszyć. 
Jeśli nie zmienię mojego serca, jeśli nie otworzę go na to, co nowego przygotował dla mnie Bóg, jeśli nie zechcę stracić czasu, sił, pieniędzy by się spotkać, by być razem, by się zaangażować – nikt i nic mnie do tego nie przekona. Na pewno też nic nie zmieni się w moim życiu. Adwent to czas zmian, działania, nawrócenia, zaangażowania, a nie siedzenia i biadolenia. To czas, kiedy mamy odważnie przyjąć to, co Bóg dla nas przygotował.
Te marudne dzieci z dzisiejszej ewangelii… czyż nie jesteśmy do nich zbyt często podobni? Obojętne co by się nie działo, zawsze znajdę wymówkę, by się nie angażować.
 
primi sui motori con e-max